Skip to content Skip to footer
Beyaz Renkte PTFE Levha Üzerinde Bulunan PTFE Borular

Saf Teflon
PTFE | Politetrafloretilen

Teflon | PTFE; hiçbir kimyasal ile tepkimeye girmeyen, mükemmel elektrik izolasyonuna sahip, sıvı emilimi sıfır olan, sıfıra yakın sürtünme katsayısı bulunan son derece üstün bir plastiktir. Çok geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilen PTFE, esnek yapısı, yapışmama özelliği, gıda ve medikal uyumluluğuyla birçok farklı uygulama ve endüstride kullanılmaktadır. Ürünün mekanik dayanımının zayıf oluşu, görece yüksek maliyeti ve yüksek yoğunluğu negatif sayılabilecek yönleridir.

Genel olarak yurtiçi ve yurtdışı piyasada Teflon adıyla bilinen ürün; yarı mamul olarak levha (plaka, tabaka, lama, film, şerit vb.), dolu çubuk (takoz, kütük) ve içi boş çubuk (boru) formlarında; standart olarak beyaz renkte üretilmektedir. Teflon | PTFE ile, teknik çizim veya numune parça doğrultusunda mekanik işleme yapılarak; izolatör, körük, diyafram, kayar mesnet, top (bilye, bilya), salmastra, conta, o-ring, v-ring, keçe, burç, pul, segman gibi birçok farklı parça, malzeme ve donanım temin edilebilmektedir.

Web sitemizin faydalı bilgiler bölümünde yer alan ağırlık hesaplama tablosunu kullanarak Teflon | PTFE ürünlerin levha (plaka, tabaka, lama, film, şerit vb.), dolu çubuk (takoz, kütük, pul) ve içi boş çubuk (boru, conta) formlarının yaklaşık ağırlıklarını kolayca hesaplayabilirsiniz.

Teflon | PTFE; fiyat olarak diğer endüstriyel plastiklere kıyasla görece pahalı bir malzemedir. Alaşımlı çeşitleri de kendi içlerinde farklı fiyatlara tabiidir.

Renk: Beyaz
Alternatif Renk: Sarı, Mavi, Yeşil, Kırmızı, Kahverengi
Yoğunluk: 2,22 g/cm³

Karbonlu Grafitli Teflon
Karbon Grafit Alaşımlı PTFE

Teflon | PTFE’nin zayıf mekanik dayanımını artırmak, ürüne termal ve elektriksel iletkenlik kazandırmak amacıyla üretilen bir alaşımdır. %25 ve %35 oranında alaşımlı haliyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karbon, yapısı gereği kırılgan bir malzemedir. Alaşım içerisindeki oranı ne kadar yükselirse PTFE’nin üstün özellikleri ve esnekliği de o oranda azalıyor olacaktır. Bu nedenle %35 veya üzeri karbon alaşımlı ürünlerin kullanım amacının iyi belirlenmesi önemlidir.

Renk: Siyah
Yoğunluk: 2,07 g/cm³

Cam Elyaflı Teflon
Cam Elyaf Alaşımlı PTFE

Cam Elyaf katkısı, Teflon | PTFE’nin basınç dayanımını artırırken yük altında deformasyonunu da düşürmeyi ve ürüne sertlik kazandırmayı sağlar. %5 ile %40 oranında değişen oranlarda kullanılmaktadır. En yaygın tercih edilen ise %15 ve %25 oranında alaşımlı halidir.

Daha düşük termal genleşme, daha iyi mekanik özellikler gibi sağladığı avantajların yanında Cam Elyafın aşındırıcı yapısı çalıştığı uygulamalar için doğru seçim olmayabilir.

Renk: Kirli Beyaz
Yoğunluk: 2,28 g/cm³

Bronzlu Teflon
Bronz Alaşımlı PTFE

Bronz katkısı, ürüne çok daha iyi boyutsal kararlılık, çok yüksek aşınma dayanımı ve çok iyi termal iletkenlik özellikleri kazandırmaktadır. %40 ve %60 oranında alaşımlı haliyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ürün, sürtünme direncini artırmak amacıyla MoS₂ katkılı olarak da üretilebilmektedir. Bronz katkılı Teflon | PTFE, sertliği ve yüksek basınç dayanımı gibi avantajlarının yanında negatif olarak diğer PTFE alaşımlarına kıyasla daha zayıf kimyasal dayanıma sahiptir ve bronzun yapısı gereği elektriksel uygulamalar için uygun değildir.

Renk: Kahverengi
Yoğunluk: %40 Bronz Alaşımlı: 3,10 g/cm³, %60 Bronz Alaşımlı: 4,00 g/cm³